جایگزین های شکر

یکی از جایگزین های شکر افزودنی های غذایی هستند که معمولا طعم و مزه شکر را با انرژی کمتری منتقل می کند. برخی از جایگزین های شکر طبیعی و برخی مصنوعی هستند. به شیرین کننده هایی که پایه طبیعی ندارند و در ان ها از مواد شیمیایی استفاده می شود شیرین کننده های مصنوعی می گویند به عنوان مثال می توان سوکرالوز را یکی از بهترین و محبوبترین شیرین کننده مصنوعی نام برد.

یک دسته از مهم ترین جایگزین های شکر، شیرین کننده هایی با شیرین کنندگی بالا هستند. سوکرالوز با شیرین کنندگی بالایی که دارد، تقریبا ۶۰۰ برابر شیرین تر از شکر و همچنین مقاومت دمایی بالایی که دارد از بهترین و مناسب ترین جایگزین های شکر است. در نتیجه، مقدار کمتری از ان برای شیرین کنندگی کافی است و انرژی حاصل اغلب نا چیز است. طعم شیرینی ناشی از این ترکیبات به طور چشمگیری با ساکارز متفاوت است. بنابراین ان ها اغلب در ترکیبات پیچیده ایی به کار می روند که بیشترین طعم شیرین کنندگی طبیعی را دارند.

سوکرالوز جایگزین دیگری برای شکر است و به بافت محصول کمک می کند. این ماده ممکن است در نوشابه ها و یا چای شیرین تحت عنوان رژیمی مورد استفاده قرار گیرد و سوکرالوز شیرین کننده ایی است که طعم بسیار مطلوبی داراست.

در ایالت متحده، شش شیرین کننده جایگزین، برای شکر جهت مصرف مورد تایید واقع شده است که عبارتند از:

۱-     سوکرالوز

۲-      استویا

۳-      آسپارتام

۴-      آسه سولفام پتاسیم

۵-      ساخارین

۶-      Neotame

فواید سلامتی شیرین کننده های مصنوعی

یکی از مزایای شیرین کننده های مصنوعی از جمله سوکرالوز ، این است که موجب پوسیدگی دندان نمی شوند. سوکرالوز حتی می تواند کمک کننده نیز باشد.

۱-      کنترل وزن : یکی از جالب ترین ویژگی های شیرین کننده های مصنوعی از جمله سوکرالوز غیر مغذی بودن ان هاست. ان ها عملا هیچ کالری ندارند. در مقایسه، شیرین کننده های مصنوعی با شکر می توان گفت، هر گرم شکر معمولی شامل ۴ کالری است. یک قاشق چای خوری شکر حدود ۴ گرم است. در نظر بگیرید که یک قوطی ۱۲ اونسی از نوشابه های شیرین حاوی ۸ قاشق چای خوری شکر اضافه شده و یا حدود ۱۳۰ کالری است.اگر در تلاش برای برتی کاهش وزن و یا جلوگیری از افزایش وزن هستید، استفاده از محصولات شیرین شده با شیرین کننده های مصنوعی مثل سوکرالوز نسبت به شکر معمولی با کالری بالا انتخاب خوبی به شمار می روند.

۲-      اگر مبتلا به دیابت هستید، شیرین کننده های مصنوعی جایگزین خوبی برای شکر محسوب می شوند. بر خلاف شکر، شیرین کننده های مصنوعی ، سوکرالوز به دلیل نداشتن کربوهیدرات میزان قند خون را افزایش نمی دهد.اما در صورت ابتلا به دیابت به دلیل وجود نگرانی هایی در مورد چگونگی بر چسب خوردن جایگزین های شکر و طبقه بندی ان ها ، همیشه با دکتر و یا متخصص تغذیه خود در مورد استفاده از هر نوع جایگزین کننده شکر مشورت کنید.

By |2019-03-09T12:10:21+03:30دسامبر 29th, 2018|مقالات|۰ Comments

About the Author:

Leave A Comment